31.12.2024 r. – pierwszy etap wymiany – obowiązkowa wymiana tachografów cyfrowych.

Przewoźniku to dla Ciebie ważne!


Od 31 grudnia 2024 roku wchodzi w życie kolejny obowiązek wynikający z przepisów Pakietu Mobilności, dotyczący wymiany tachografu na inteligentny pierwszej lub drugiej generacji.
Wymiana jest obligatoryjna w pojazdach ciężarowych zarejestrowanych przed 15 czerwca 2019 roku.
Inspektorat transportu drogowego szkoli się w kontrolowaniu takich urządzeń. Kontrolujący testują i sprawdzają między innymi pojazdy zatrzymujące się przed bramkami na autostradzie dzięki anteną DSRC. Za pomocą tego urządzenia inspektorzy mogli zdalnie pobrać dane z tachografów takie jak próby złamań zabezpieczeń, jeździe bez włożonej karty kierowcy, czy też nierejestrowanej prędkości.
Brak wymiany tachografu G1 uniemożliwi wykonywanie przewozów międzynarodowych, a nieprzestrzeganie tego obowiązku będzie wiązało się z nałożeniem kary finansowej na przedsiębiorstwo w wysokości 10 000 złotych oraz 2 000 złotych dla osoby zarządzającej transportem.

Jak podaje GITD wymiana tachografów, NIE DOTYCZY WYŁĄCZNIE pojazdów, które użytkowane są do przewozów krajowych lub przewozów wykonywanych do krajów trzecich w ramach umowy AETR.

Harmonogram montażu tachografów – Pakiet Mobilności – etapy.

1) 31.12.2024 r. – pierwszy etap wymiany – obowiązkowa wymiana tachografów cyfrowych (w pojazdach ciężarowych zarejestrowanych przed 15 czerwca 2019 roku) i analogowych na tachografy G2V1 (pierwszej generacji) lub G2V2 (drugiej generacji) – w ruchu międzynarodowym.

2) 19.08.2025 r. – drugi etap wymiany – obowiązkowa wymiana tachografów inteligentnych pierwszej generacji na tachografy inteligentne drugiej generacji w ruchu międzynarodowym.

3) 1.06.2026 r. – obowiązkowy montaż tachografów inteligentnych drugiej generacji w pojazdach o DMC od 2,5 t w ruchu międzynarodowym.