Zimowe wyposażenie samochodów

Zimowe wyposażenie samochodów

Zima to dla kierowców czas, w którym w szczególny sposób powinni zadbać o wyposażenie i przygotowanie pojazdu do pracy. Najważniejszym powodem kontrolowania stanu technicznego samochodu i posiadania niezbędnego wyposażenia jest oczywiście bezpieczeństwo, ale także związane z tym regulacje, które mogą się różnić w zależności od kraju, do którego realizujemy transport. Prowadząc współpracę z firmami na terenie całej Europy, musimy dostosować się do wielu przepisów obowiązujących na obszarze danego Państwa. W okresie zimowym obowiązkowo należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi wymiany opon na zimowe czy chociażby konieczności posiadania łańcuchów. Informacje te są bardzo istotne, ponieważ w wielu krajach brak odpowiedniego przygotowania wiąże się z ponoszeniem bardzo dużych kosztów mandatów, które mogą zostać nałożone w przypadku kontroli na terenie kraju. 

O tym należy pamiętać przed rozpoczęciem podróży w Polsce i innych wybranych krajach Europy

Przed każdą podróżą należy upewnić się, że samochód jest sprawny. Powinniśmy na bieżąco kontrolować takie rzeczy jak, chociażby oświetlenie pojazdu czy czystość tablic rejestracyjnych, a w okresie zimowym kontrolować poziom płynów eksploatacyjnych oraz wymianę, a także stan opon zimowych. 

Polska     
    W Polsce wymiana opon na zimowe nie jest regulowana przepisami prawa, a jedynie zalecana. Używanie łańcuchów rekomendowane jest tylko i wyłącznie w terenach górskich, gdzie informują nas o tym specjalne znaki drogowe, na drogach oblodzonych lub zaśnieżonych. Dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm.  

Niemcy
    Jeśli chodzi o stosowanie opon zimowych, ich użycie jest wymagane, kiedy na drodze mamy do czynienia ze śniegiem, lodem, gołoledzią lub kiedy pojawi się błoto pośniegowe. Ogumienie powinno posiadać specjalny alpejski symbol: 3PMSF. W okresie przejściowym do 09.2024 akceptowane jest także oznakowanie M+S, ale tylko i wyłącznie w oponach, które nie zostały wyprodukowane później niż w 2018 roku. Dopuszczalna wysokość bieżnika na terenie Niemiec jest taka sama jak w naszym kraju, czyli 1,6 mm, konieczność korzystania z łańcuchów także wskazują specjalne znaki drogowe. 

Włochy 
    W zależności od regionu, do którego wybiera się kierowca, należy pamiętać o wyposażeniu pojazdu w opony zimowe lub posiadaniu łańcuchów, które są obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia na większości dróg. Opony powinny mieć specjalne oznaczenia M+S oraz mieć właściwości adekwatne do pory roku. Wymagana głębokość bieżnika to 1,6 mm, przy zaleceniu 4mm. Łańcuchy dozwolone są tylko na wskazanych odcinkach drogi. 
 
Francja 
    We Francji podobnie jak we Włoszech sytuacja jest różna w zależności od regionu, do którego się wybieramy. Podróżując w tym kierunku, należy mieć na uwadze wszystkie zmiany przepisów, które obowiązują od 2021 roku. W niektórych departamentach korzystanie z zimowych opon jest obligatoryjne od listopada aż do końca marca. O obowiązku posiadania zimowych opon czy łańcuchów informują specjalne znaki, należy także dostosować ogumienie do warunków drogowych, z którymi mamy do czynienia. Podobnie jak w Niemczech opony muszą posiadać specjalne oznaczenia i także od 2024 roku dopuszczane będą jedynie opony z odpowiednim oznaczeniem alpejskim. W kwestii łańcuchów przeciwślizgowych, po zmianie przepisów od 2021 roku, w niektórych regionach Francji są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Brak natomiast szczegółowych informacji co do głębokości bieżnika. 
Przygotowanie do sezonu zimowego podsumowanie 

Warto pamiętać, że przygotowanie do sezonu zimowego należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to nie tylko na sprawne prowadzenie transportu, zaplanowanie kosztów związanych, chociażby z zakupem niezbędnych rzeczy takich jak opony, płyny itd.,  ale także ograniczy zbędny stres i pozwoli zapobiec ewentualnym karom, które będzie trzeba zapłacić w związku z tymi zaniedbaniami. 

Przypominamy także, że w artykule zostały uwzględnione jedynie wybrane przez nas kraje. Jeśli realizują Państwo transport w innych kierunkach, zalecamy zweryfikowanie informacji dotyczących powyższych zagadnień na terenie konkretnego Państwa.

Zespół Tachoinfo!