Konfiskata pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu – nowe przepisy!

Nowy przepis dotyczący konfiskaty pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu wchodzi w życie już od 14 marca 2024!

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, każdy kierowca, który zostanie złapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, będzie narażony na utratę swojego pojazdu lub na nałożenie wysokiej kary finansowej. Kary te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Wprowadzenie surowych kar dla osób łamiących przepisy ma na celu ochronę życia i bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Kierowca, który będzie posiadał 1,5 promila alkoholu we krwi nie tylko narazi się na utratę Prawa jazdy, ale także na konfiskatę pojazdu. Obejmuję to również kierowców ciężarówek i motocykli.
O konfiskacie pojazdu w chwili zatrzymania będą mogli zadecydować policjanci. W Przypadku kierowców, którzy już byli złapani za jazdę pod wpływem alkoholu, organ kontrolujący będzie mógł skonfiskować pojazd już od powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.
Jeśli w wyniku wypadku samochód zostanie zniszczony, kierowca będzie zobowiązany do pokrycia średniej wartości rynkowej pojazdu zamiast jego konfiskaty.
W przypadku gdy samochód będzie miał dwóch właścicieli – kara leży po stronie kierowcy, który został przyłapany na jeździe po alkoholu.
W przypadku leasingu, gdy kierowca będzie go posiadał na dany pojazd – firma leasingowa może przedterminowo wypowiedzieć umowę. Skutkować to będzie dużymi stratami finansowymi (dotyczy to kierowców, prowadzących swój pojazd zarówno osobowy, jak i ciężarowy).

Warto zauważyć, że kara dla kierowców ciężarówek będzie znacznie wyższa. Kary pieniężne zaczynają się od 5000 złotych, nakładane będą przez Sąd.

Zachęcamy do przestrzegania przepisów i dbania o bezpieczeństwo na drodze!

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ministerstwo-sprawiedliwosci-konsekwentnie-zaostrza-kary-dla-pijanych-kierowcow