TACHOGRAFY INTELIGENTNE

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 165/2014 wprowadzono tzw. drugą generację tachografów cyfrowych (tzw. tachografów inteligentnych). Od 15.06.2019 wszedł w życie obowiązek posiadania tachografów inteligentnych w nowych samochodach ciężarowych.

Inteligentne tachografy wyposażone zostały w nowoczesne systemy geolokalizacyjne, które pozwolą na zachowanie współrzędnych pojazdu podczas rozpoczęcia i zakończenia jego prowadzenia, a także co trzy godziny jazdy.

Wśród najważniejszych zmian możemy wyróżnić:

  • Integracja z zewnętrznym systemem ITS – dzięki automatycznie pobieranym danym z pojazdu, system będzie informować kierowcę o ewentualnych usterkach.
  • Łatwiejsze połączenie z inteligentnymi systemami transportowymi – możliwość wysyłania informacji z tachografu przez Bluetooth do dowolnego systemu firmy transportowej.

Dwa dodatkowe interfejsy:

  • GNSS – odpowiedzialny za rejestrację lokalizacji pojazdu w tachografie w trakcie uruchamiania, zakończenia pracy oraz co trzy godziny jazdy
  • DSRC – odczytujący informacje, przesłane informacje pozwolą na wyselekcjonowanie pojazdów do kontroli, w których stwierdzono potencjalne manipulacje.
  • Nowe karty kierowcy – choć nie ma konieczności wymiany starych kart, gdyż będą one kompatybilne z nowymi tachografami
  • Aktualizacja czytników -czytniki starszych generacji wymagają wymiany  lub aktualizacji oprogramowania w celu pobierania danych z tachografów oznaczonych jako 4.0.

W sprawie aktualizacji należy kontaktować się z dystrybutorem lub producentem czytnika.

Dodano: 15 czerwca 2019
Dlaczego my?

Sprawdź nasze możliwości

O nas

Poznaj nas i naszą firmę

Dobierz usługę dla Siebie