włochy - szczegółowe wymogi dla firm transportowych od 04.05.2020!

Data publikacji: 04.05.2020

Premier Włoch Giuseppe Conte, 26 kwietnia przedstawił założenia dekretu Rady Ministrów w sprawie drugiego etapu odmrażania włoskiej gospodarki, który wchodzi w życie 4 maja. W dekrecie znalazły się również zapisy dotyczące wymagań dla firm transportowych. Postanowienia dekretu Rady Ministrów obowiązują do 17 maja włącznie.

Dla przewoźników i zatrudnianych przez nich kierowców najistotniejsze jest to, że obowiązek posiadania deklaracji przez kierowców oraz zgłoszenie kierowców do służby zdrowia został utrzymany do dnia 17 maja włącznie.

 

Aktualny wzór deklaracji dostępny pod linkiem: http://www.mit.gov.it/sites/default/files/media/documentazione/2020-05/4%20MAG%20MODELLO%20DICHIARAZIONE%20CONDUCENTI%20EDITABILE.pdf

 

W dekrecie zostały również przedstawione wytyczne dla transportu i logistyki dotyczące zapobiegania zakażeniu Covid-19, które w głównej mierze powielają dotychczasowe zasady bezpieczeństwa:

  • Kierowca powinien być wyposażony w maskę oraz rękawiczki. Jeśli to możliwe, kierowcy środków transportu muszą pozostać w swoich pojazdach, jeśli nie posiadają rękawiczek i masek.
  • Pojazd może uzyskać dostęp do miejsca załadunku/rozładunku, nawet jeśli kierowca nie posiada środków ochrony osobistej, pod warunkiem, że nie wysiądzie z pojazdu. Jeżeli kierowca zobowiązany jest wysiąść z pojazdu, należy zachować dystans jednego metra od innych osób.
  • W miejscach załadunku/rozładunku należy zadbać o to, aby niezbędne czynności przygotowawcze w celu załadunku/rozładunku towarów oraz przyjęcia/dostarczenia dokumentów odbywały się w sposób, który nie przewiduje bezpośrednich kontaktów. Jeśli jest to niemożliwe, należy zachować odstęp jednego metra.
  • Firmy nie mogą umożliwiać osobom postronnym wejścia do zajmowanych pomieszczeń, z wyjątkiem skorzystania z wydzielonych toalet, które powinny być utrzymywane w należytym stanie i zaopatrzone w środki do dezynfekcji rąk.