Ukraińska ustawa mobilizacyjna wchodzi w życie!

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę mobilizacyjną, która ma wejść w życie z dniem 16 maja 2024 roku.


Zgodnie z nowymi przepisami, obywatele Ukrainy zobowiązani do służby wojskowej będą musieli zgłosić/zaktualizować swoje dane osobowe, takie jak adres zamieszkania, numer telefonu czy adres e-mail. Procedurę tę można będzie przeprowadzić za pomocą elektronicznego konta poborowego, wojskowego lub rezerwisty, bądź poprzez oficjalny adres e-mail lub numer telefonu TCK. Ponadto, wiek poborowy zostanie obniżony z 27 do 25 lat. Termin na zgłoszenie/ zaktualizowanie danych wynosić będzie 60 dni, a po jego upływie, bądź w przypadku zaniechania tego obowiązku przewidziane są kary.

Najbardziej kontrowersyjne zapisy w kwestii kar związane są z utrudnieniami w uzyskaniu nowych dokumentów, takich jak paszport. Ustawa przewiduje również możliwość nałożenia ograniczeń w prowadzeniu pojazdów mechanicznych (na wniosek TCK przez sąd), co może skutkować zakazem wykonywania zawodu kierowcy poza Ukrainą do momentu uzyskania nowego międzynarodowego prawa jazdy.
Obecnie nie jest jasne, jakie dokładnie konsekwencje poniosą obywatele Ukrainy w wyniku wprowadzenia ustawy mobilizacyjnej. Sprawy te wzbudziły wiele emocji zarówno w kraju, jak i za granicą. Media podają sprzeczne informacje na temat surowości ustawy, gdyż pierwotnie miała być jeszcze bardziej rygorystyczna.

Będziemy śledzić tę sprawę i informować o wszelkich nowych informacjach.

Zapraszamy do współpracy. Masz pytania?
Zadzwoń lub napisz!
☎tel. (58) 58 58 584
📞tel. 533 091 190
📧biuro@tachoinfo.pl

ustawa mobilizacyjna ukraina