Przedsiębiorco zatrudniający obcokrajowców – to dla Ciebie ważne!
Od 17 czerwca 2024 roku wchodzi w życie w Polsce, nowelizacja ustawy o transporcie drogowym z 2023 roku. Każdy obcokrajowiec wykonujący pracę kierowcy świadczącego usługi taksówkarskie lub przewozu osób będzie musiał wymienić zagraniczne prawo jazdy na Polskie.
Aby wymienić zagraniczne prawo jazdy na Polskie, należy:
- Zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania,
- Złożyć odpowiednie dokumenty, takie jak:
- Wniosek o wymianę prawa jazdy
- Posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport,
- Dostarczyć kserokopię i tłumaczenie prawa jazdy na język Polski, wykonane przez przysięgłego tłumacza,
- Dokument potwierdzający przebywanie na terytorium RP przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym,
- Dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy,
- Aktualne zdjęcie,
- Opłacić opłatę za wymianę prawa jazdy,
- Podpisać wniosek o przetwarzanie danych osobowych w celu potwierdzenia autentyczności dokumentów.
Jeśli kraj, w którym został wydany dokument, nie należy do konwencji genewskiej lub wiedeńskiej, kierowca jest zobowiązany do zdania teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy w Polsce podczas wymiany prawa jazdy.
Wymiana Zagranicznego Prawa jazdy nie dotyczy kierowców posiadających ważne prawo jazdy z krajów Unii Europejskiej, ponieważ nie można wymienić prawa jazdy międzynarodowego na Polskie.
Każdy obcokrajowiec wykonujący zawód kierowcy w Polsce, który nie dostosuje się do nowelizacji ustawy, będzie traktowany przez organy kontrolne jako osoba prowadząca pojazd bez wymaganych uprawnień. Grozi to karą nie niższą niż 1500 zł, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych na określony przez sąd okres czasu.