Wyrok Trybunału w sprawie Pakietu Mobilności – znosi powrót ciężarówek co 8 tygodni

Wyrok Trybunału w sprawie Pakietu Mobilności

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pakietu Mobilności, który zmienia zasady dotyczące międzynarodowego transportu drogowego w Europie. Jedna z głównych regulacji, która dotyczyła obowiązkowych zjazdów do kraju zarejestrowania, została odrzucona. Decyzja ta stanowi skargę rozstrzygniętą przez siedem krajów członkowskich.

Skargi krajowe w pakiecie mobilności

Wyrok TSUE to wynik wieloletniego procesu, złożonego przez 7 krajów unijnych. Są to: Polska, Litwa, Węgry, Bułgaria, Rumunia, Cypr oraz Malta. Państwa te złożyły 15 skarg, które obejmują zasady Pakietu Mobilności, w tym nowe ograniczenia dotyczące kabotażu, zaostrzonych wymagań dotyczących tachografów, zakazu 45-godzinnych pauz w kabinach, określania kierowców pracownikami delegowanymi oraz obowiązku powrotu ciężarówki do kraju zarejestrowanego co osiem tygodni. Wszystkie te działania, zdaniem składających skargę, miały wpływać dyskryminująco na ich przewoźników.

Uzasadnienie postanowienia

W wydanym 4 października 2024 roku wyroku, trybunał oddalił skargi, z wyjątkiem ich części skierowanych przeciwko obowiązkowi powrotu pojazdów. Stwierdził nieważność tego obowiązku. Parlament i Rada nie wykazały bowiem, że w chwili przyjęcia tego środka dysponowały wystarczającymi informacjami pozwalającymi im ocenić jego proporcjonalność. Tym samym uchyliły przepis o tym obowiązku.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest ostateczna.

Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.

Masz więcej pytań w tym temacie?
Zadzwoń lub napisz!
☎tel. (58) 58 58 584
📞tel. 533 091 190
📧biuro@tachoinfo.pl