Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika – dla kogo, jak je zdobyć i ile kosztuje?

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika – czym jest?

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika jest niezbędnym elementem dla każdego przedsiębiorcy, który wykonuję transport zarobkowy towarów lub osób na terenie Polski.
Przewoźnicy, którzy wykonują wyłącznie transport krajowy, a ich pojazdy lub zespoły pojazdów nie przekraczają DMC do 3,5 T nie mają obowiązku posiadać takiego zezwolenia.

Jakie warunki muszą być spełnione ?


Przedsiębiorca, aby zdobyć zezwolenie na transport drogowy w Polsce – musi spełnić określone warunki i dostarczyć odpowiednie dokumenty do Starostwa Powiatowego, mowa tu o tym, że musi:

 • Posiadać stałą siedzibę firmy;
 • Cieszyć się dobrą reputacją;
 • Posiadać odpowiednią zdolność finansową;
 • Certyfikat kompetencji zawodowej –przewoźnik musi wyznaczyć osobę, która będzie zarządzała transportem w firmie, ta osoba musi posiadać dokument potwierdzający umiejętność zarządzania firmą transportową;
 • Zatrudniać kierowców, bądź współpracować z osobami wykonującymi osobiście przewóz rzeczy na rzecz przedsiębiorcy. (osoby te nie mogą mieć zakazu wykonywania zawodu kierowcy).

  O szczegółowych wymogach można przeczytać na stronie https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1600
  Przedsiębiorca wszystkie dokumenty wraz z wypełnionym wnioskiem powinien dostarczyć do Starostwa Powiatowego, do którego należy lub złożyć wniosek elektronicznie przez portal ePUAP.

  Koszt uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika:
  Za wydanie zezwolenia trzeba wnieść opłatę 1000 zł do której trzeba doliczyć 110 zł za każdy pojazd.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zezwolenia ?
Zadzwoń lub Napisz!
tel. (58) 58 58 584
tel. 533 091 190
biuro@tachoinfo.pl