Protest rolników 20.02.2024 – kolejny dzień 30-dniowego strajku!

Dziś protestujący rozpoczęli kolejny strajk generalny.

Blokady rozpoczęły się rano, a największe utrudnienia mają potrwać przynajmniej do godziny 18:00.
W ramach protestu planowane są blokady w wielu miejscach, w tym całkowita blokada przejść granicznych Polski z Ukrainą. Jest to sposób na wywołanie presji i sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej oraz napływu towarów z Ukrainy, a także manifestacja sprzeciwu wobec Zielonego Ładu.

Protest rolników – o co walczą?

Główne postulaty rolników to pełne embargo na produkty rolne z Ukrainy oraz wycofanie się z Europejskiego Zielonego Ładu.

Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem” – podaje „S”.

Resort ewidentnie gra na zwłokę. Zapowiedział wypracowanie postulatów, z którymi uda się do Brukseli. Tymczasem te są znane od kilkunastu miesięcy” stwierdził w rozmowie z DGP Maciej Gryn, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej. Ostatecznie co za tym idzie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet ten obejmuje inicjatywy związane np. z: klimatem, środowiskiem, energią, transportem, przemysłem, rolnictwem oraz zrównoważonym finansowaniem.

Na obecną chwilę rolnikom udało się już wywalczyć zmianę dot. redukcji pestycydów, proponowaną w ramach Zielonego Ładu. Kraje Unii Europejskiej miały proporcjonalnie zredukować zużycie pestycydów, bez względu na poziom ich stosowania w rolnictwie. Pod naciskiem protestów rolniczych Komisja Europejska wycofała projekt w tej sprawie z dalszych prac legislacyjnych. Oznacza to, że nie będzie takiej regulacji w najbliższym czasie.

Polscy rolnicy o swoich postulatach rozmawiali w ubiegłym tygodniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. W wielu aspektach przyznał im rację, ale zaznaczył, że „zamknięcie” całego Zielonego Ładu nie będzie możliwe. Minister równocześnie poinformował, że strona polska negocjuje dwustronne porozumienie
z Kijowem. Jego celem jest ustalenie zasad, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć z Ukrainy na polski rynek.

Zalecamy monitorować sytuację i śledzić komunikaty na bieżąco, ponieważ w niektórych regionach trudno jest wyznaczyć drogi alternatywne.

Poniżej znajdziesz link do mapy, gdzie aktualizowane są informacje na temat miejsc obecnych strajków w Polsce.

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=52.08168840263489%2C19.444307499999987&z=6&mid=1atNNgbIhcB6NaBdwY5C7bzNSRveCKvw

Źródło: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/strajk-rolnikow-utrudnienia-na-drogach-20-lutego-2024-mapa-st7782055